Pomysł polega na zrobieniu aplikacji do Pocket PC, która zapewniałaby monitorowanie urządzenia GPS pod względem jego położenia, prędkości itp.

Założenia:

 1. Aplikacja działająca na Pocket PC wysyła co określony przedział czasu informacje na serwer o położeniu urządzenia na kuli ziemskiej przy pomocy protokołu TCP/IP.
 2. Serwer „produkuje” plik KML, który można otworzyć w programie Google Earth i w czasie rzeczywistym można obserwować położenie odbiornika.
 3. Program na Pocket PC działa w dwóch podstawowych trybach. A) Ciągłym oraz B) w celu zaoszczędzenia baterii program włącza odbiornik GPS co zadany przedział czasu, czeka na fix, przesyła dane na serwer i wyłącza odbiornik GPS. Po określonym czasie procedura jest powtarzana. Można założyć, że jeżeli w ciągu 5 minut fix nie zostanie znaleziony to program wyłączy się na np. 10 minut. Przerwy miedzy włączeniami odbiornika można ustawiać w konfiguracji programu.
 4. Program może przełączać się z trybu ciągłego na czasowy (i odwrotnie) jeżeli: wykryje zanik zasilania lub wykryje, że odbiornik porusza się.
 5. Program może kontrolować ekran urządzenia tak, żeby dział bez włączonego ekranu – tryb „Silence”.
 6. Program umożliwia magazynowanie danych i wysłanie ich na serwer w późniejszym terminie, jeżeli w danej chwili połączenie Internetowe nie jest możliwe.
 7. Serwer umożliwia dostęp do danych kml w zależności od nadanych uprawnień.
 8. Z mniej ważnych udogodnień: monitoring, po stronie serwera, położenia urządzenia i wysłania alarmu w przypadku ruchu pojazdu mailem, SMS’em itp.

A może już takie coś działa? Proszę o informacje.

4 comments on “PocketPC GPS => Google Earth in RealTime

 • Ogre2000 Site » RealTime GPS w Google Earth?

  […] programu, żeby móc wyświetlać w czasie rzeczywistym pozycję z GPS za pomocą GoogleEarth, co opisałem wczoraj, a tutaj […]

 • iwo

  witam chciałbym się dowiedzieć czy dany program już funkcjonuje ?? bo cos takiego by mi sie przydało… bardzo proszę o odp. dziekuje z góry

 • Marek Wągrodzki

  Witam, z GoogleEarth to nie wiem. Natomiast funkcjonuje gpsgate.com.
  trasę przegląda się przez stronę www, a na PDA instaluje się programik. Niesteyt płatny, ok 100 PLN.

  Pozdrawiam

 • Marek Wągrodzki

  Tutaj to opisałem na innej mojej stronie:
  http://galaxys.pl/2007/10/21/gpsgate-internetowy-monitoring/

Comments are closed.